Weekend de “aur” pentru sportul românesc

Loading

După recordul lui David Popovici, weekend-ul s-a inchiat cu mai multe rezultate notabile din diferite sporturi

• Halep, campioana Openului Canadian! Simona Halep a câștigat a treia oară Openul Canadian, dar pentru prima dată la Toronto, după succesele de la Montreal, din 2016 și 2018.Simona Halep – Beatriz Haddad Maia 6-3, 2-6, 6-3. Game, set, meci & titlu, Simona Halep!!! Jucătoarea din țara noastră va urca pe locul 6 WTA, începând de luni, 15 august.
  • Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, duminică, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax (Canada).
  • Medalie de aur câştigată de judoka Bogdan Alexandru Petre la cat. 100 kg. Acesta l-a învins în sferturi pe azerul Ajdar Baghirov, în semifinale s-a impus în faţa georgianului Ghiorghi Baduaşvili, iar în finală l-a întrecut pe italianul Francesco Basso.
  • La aruncarea discului, Mihai Motorca a câştigat aurul, cu o aruncare de 57.12 m. Pe locurile doi şi trei s-au clasat ungurul Zsombor Dobo (56.65 m) şi finlandezul Miko Lampinen (56.59 m).
  • Aur pentru Ancuța Bodnar și Simona Radiș la Europenele de canotaj de la Munchen Bodnar şi Radiş s-au impus detaşat, cu timpul de 07 min 14 sec 85/100.
  • Ionela Cozmiuc a cucerit medalia de aur în proba de simplu vâsle, categorie uşoară, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Munchen.
  • Echipajul României de 8+1 feminin (W8+) a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj de la Munchen.
  • pana si la Gala UFC 277, organizată în Dallas, Texas (Statele Unite ale Americii) a fost castigator un român: Luptătorul român Nicolae Negumereanu (27 de ani) a reușit o victorie impresionantă, duminică dimineață, în fața ucraineanului Ihor Potiera.Duelul a avut loc la categoria semigrea, iar sportivul originar din Brașov a reușit să facă spectacol. Cu doar două minute rămase din repriza secundă, Nicolae a început ofensiva totală.